Szybki wypad na zamek Chojnik

Często jest tak, że obieramy sobie za cel szlaki znane i uczęszczane. W sumie nie wiadomo dlaczego. Narzekamy później, że tłok, pełno ludzi i nie ma co się dziwić. A wystarczy wybrać się w mniej znane miejsca. 
Tym razem mieliśmy szczęście i na początku marca trafiła nam się piękna pogoda na wyśmienity spacer na zamek Chojnik. 

To jeden z wielu zamków rozsianych na terenach Dolnego Śląska. Trzeba przyznać, że jak na nasze warunki to jedne z tych ruin, których jest jeszcze na tyle sporo, że jest co oglądać. Tak tak, dobrze przeczytaliście, to są ruiny. Niestety stan zamków na terenie Polski jest albo w wersji ruiny, albo w wersji hotel lub spa. Cóż, lepsze to niż nic, ale powinniśmy szczególnie doceniać takie miejsca jak właśnie zamek Chojnik.

Żeby nie rozpisywać się o samym zamku, jego historii, cenniku itp. to na samym dole artykułu zamieszczony jest link do strony zamku. Tam znajdziecie zawsze aktualne informacje m.in. czy zamek w danym momencie jest otwarty do zwiedzania bo w dobie pandemii kiedy piszemy materiał to wcale nie jest oczywiste. Tak więc pamiętajcie, żeby zawsze zapoznać się z aktualnym stanem u źródła.

Baza noclegowo-wypadowa

Za bazę noclegowo-wypadową posłużyły nam przesympatyczne domki znajdujące się tuż przy czarnym szlaku. Jedno z tych miejsc, które zawsze będziemy polecać. Przesympatyczni właściciele oddali na chwilę obecną 2 górskie domki w pełni wyposażone i w bardzo dobrym standardzie. Czyste i pachnące z pięknym widokiem, a do tego z dala od hałasu cywilizacji. A za płotem jakieś 50m od domku biegnie czarny szlak, którym dotrzecie na zamek Chojnik. Czego chcieć więcej? Na samym dole zamieszczamy dla Was link do strony z domkami, które gorąco polecamy. Szczególnie w obecnym czasie to bezpieczny sposób na zwiedzanie i nie siedzenie w domu.

Szlak na zamek Chojnik

Cała trasa nie jest za długa, ani nie jest za trudna. Startując z domków w obie strony wyszło nam około 5,5 km więc naprawdę nie jest to długa wyprawa. Czas na wejście to około 40 min idąc naprawdę spokojnie i delektując się przyrodą.
Na początku idziemy czarnym szlakiem, który mimo, że wąski i bardzo mało uczęszczany to jest dobrze oznakowany i bardzo przyjazny. Następnie szlak łączy się z pozostałymi i przechodzi w szeroką i piękną trasę górską. Stąd dojdziecie w wielu kierunkach co widać np. na poniższym zdjęciu.

Tutaj też rozwidla się szlak na Górę Żar, która znajduje się zaraz obok i można sobie dzięki temu wydłużyć wyprawę.
Pod koniec trasy dochodzimy do podnóży zamku i tutaj zaczynają się schody, ale dosłownie. Przed nami wspinaczka po skalnych schodach, ale nie ma tego wiele więc się nie przejmujcie.


Oczywiście są też alternatywne podejścia i można dojść do zamku od innej strony. Najlepiej jak zawsze skorzystać z map turystycznych i wytyczyć sobie odpowiedni dla siebie szlak.
Podsumowując, sama rasa nawet nasza jest na tyle prosta, że spokojnie możecie ją przebyć z małymi dziećmi lub Waszymi czworonogami.

Na szczycie…

Po wejściu na szczyt możecie podziwiać widoki, albo zwiedzić ruiny zamku co Wam gorąco polecamy. Nie jest to duża budowla, ale po wykupieniu za niedużą opłatą biletów wejdziecie m.in. na wieżę widokową skąd są naprawdę piękne widoki.
A dla łasuchów polecamy znajdująca się przed wejściem do zamku, karczmę zamkową, która serwuje coś na słodko i na słono, ale również z procentami i bez. Tutaj znajduje się również toaleta gdyby ktoś był w potrzebie 😉

Podsumowując

To świetne miejsce i naprawdę warte odwiedzenia. Jeżeli lubicie chodzić po szlakach i odkrywać nowe miejsca lub zaliczać kolejne zamki, póki jeszcze jest co oglądać, to zamek Chojnik powinien znaleść się na Waszej liście.

Linki do stron

Tak jak obiecaliśmy zamieszczamy link do stron, które mogą się przydać.
Zamek Chojnik – informacje znajdziecie tutaj
Domki “Srebrny Widok” – informacje znajdziecie tutaj

Dodaj komentarz