Zamek Bolczów zdobyty

Zamek Bolczów położony jest 15km od Jeleniej Góry w północnej części Rudaw Janowickich. Znajduje się na skalistych górach około 561 m n.p.m. A dotrzeć do niego można dwoma szlakami. O ile są otwarte…

Na początku marca 2021 roku wybraliśmy się na zdobywanie gór i zamków. Pogoda świetnie dopisała, a z uwagi na pandemię, ruch i przewietrzenie głowy było już wręcz konieczne. Dlatego tym bardziej ten wyjazd była na 6+. Na liście mamy sporo punktów bo Dolny Śląsk na sporo do zaoferowania w tym temacie. Jeżeli lubicie takie odkrycia to koniecznie zróbcie swoją listę lub możecie się inspirować naszymi wyprawami.

Zanim się jednak wybierzecie w odwiedziny na zamek to polecamy zapoznać się z króciutkim tekstem na jego temat tak, aby mieć już pewne przygotowanie. Materiał znajdziecie tutaj.

Tablica informacyjna znajdująca się przed zamkiem

Baza noclegowo-wypadowa

Za bazę noclegowo-wypadową posłużyły nam przesympatyczne domki znajdujące się w miejscowości Zachełmie. Jedno z tych miejsc, które zawsze będziemy polecać. Przesympatyczni właściciele oddali na chwilę obecną 2 górskie domki w pełni wyposażone i w bardzo dobrym standardzie. Czyste i pachnące z pięknym widokiem, a do tego z dala od hałasu cywilizacji. Docelowo ma być 5 domków więc będzie w czym wybierać. Za płotem jakieś 50m od domku biegnie czarny szlak, którym dotrzecie na zamek Chojnik. Czego chcieć więcej? Na samym dole zamieszczamy dla Was link do strony z domkami, które gorąco polecamy. Szczególnie w obecnym czasie to bezpieczny sposób na zwiedzanie i nie siedzenie w domu.

Gdzie zaparkować?

Najlepszym rozwiązaniem jest udać się do miejscowości Janowice Wielkie. Jeżeli jesteście samochodem to możecie zaparkować na parkingu przy markecie Dino znajdującym się na ulicy 1 maja.
Bardzo ważne bo jest to oznakowane. Kategorycznie zabrania się parkowania samochodów na ulicy Zamkowej na której zaczyna się najpopularniejszy szlak. To ten krótszy i zamknięty.

Szanujmy mieszkańców i stosujmy się do zaleceń

Szlak na zamek Bolczów

Do zamku możecie dotrzeć dwoma szlakami. Zakładając, że oba są czynne bo my mieliśmy to “szczęście”, że krótszy był zamknięty. Dlaczego? Nie wiemy, ale podejrzewamy wycinkę lasu. W każdym razie w prezencie dostaliśmy dłuższą trasę, która naprawdę sprawiła niezłą frajdę. Początkowo poruszamy się przez długą jej cześć po asfaltowej drodze w lesie idąc wzdłuż górskiego potoku. To naprawdę relaksujące uczucie, które każdemu polecamy.

W pewnym momencie szlak skręca w lewo i… mocno pod górę. A w śniegu ta górka robi się jeszcze bardziej stroma 😁 Od tego momentu Wasze nogi poczują wyprawę, ale nie tak, żebyście się zrażali więc niech Was to nie zniechęca.

Dwa dostępne szlaki o ile oba są otwarte 😉

Na szczycie…

Po wejściu na szczyt możecie podziwiać ruiny zamku i uruchomić wyobraźnię. A to dlatego, że na dobrą sprawę nie ma tutaj, żadnych pomocy turystycznych w postaci tablic, plansz i opisów. Dlatego warto zaopatrzyć się we własne materiały edukacyjne i poczytać sobie o zamku przed jego zdobyciem.

Widok na zamek od strony skały Sfinksa

Podsumowując

To świetne miejsce i naprawdę warte odwiedzenia. Jeżeli lubicie chodzić po szlakach i odkrywać nowe miejsca lub zaliczać kolejne zamki, póki jeszcze jest co oglądać, to zamek Bolczów powinien znaleść się na Waszej liście.

Linki do stron

Tak jak obiecaliśmy zamieszczamy link do stron, które mogą się przydać.
Zamek Bolczów – informacje znajdziecie tutaj
Domki “Srebrny Widok” – informacje znajdziecie tutaj

Dodaj komentarz