Ostuni – białe miasto

Ostuni uliczka

Ostuni to kolejna perełka regionu Apulia. Przez wielu nazywana białym miastem. Nie bez powodu co pokażemy Wam w poniższym artykule. Planujecie zwiedzenie Ostuni? Nie zastanawiajcie się bo naprawdę warto.

Garść informacji o Ostuni

Teren dzisiejszej Ostuni był zamieszkały już za czasów prehistorycznych co dowodzą liczne znaleziska. Miasto położone jest na trzech wzgórzach dlatego najprawdopodobniej było idealnym centrum obserwacyjnym regionu. Nazwa miasta wywodzi się z języka greckiego i oznacza nowe miasto (Astu-neon)

Ostuni to typowa turystyczna miejscowość położona w regionie Pulia w prowincji Brindisi. Miasto zamieszkuje około 33 000 mieszkańców.

No to ruszamy

Jak większość tego typu miasteczek, zwiedzamy je głównie pieszo. Mimo położenia o którym wspomnieliśmy powyżej, wspinaczka na wzgórza nie jest męcząca. Ale dla mniej wytrzymałych lub potrzebujących wsparcia, czeka lokalny transport z którego śmiało można korzystać.

Ostuni uliczka

W zależności czym dotrzecie do Ostuni, to zwiedzanie warto zacząć od Piazza della Liberta – placu głównego (Plac Wolności).

Najważniejszym budynkiem na jaki tutaj traficie to Palazzo Municipale, czyli ratusz miejski. Zaraz obok znajduje się Chiesa di San Francesco – 700-letni kościół św. Franciszka.

Za Waszymi plecami zobaczycie piękny Obelisco Sant’Oronzo, obelisk św. Oronzo, patrona Ostuni. Legenda głosi, że miasto zostało uratowane przez świętego przed zarazą. Najprawdopodobniej jednak mieszkańców uratowało białe wapno, którym pokryte są liczne domki. Wapno jest naturalnym środkiem dezynfekującym.

Stąd kierujemy się w stronę starego miasta. Wąskimi i krętymi białymi uliczkami wspinamy się na szczyt góry, gdzie czeka na nas Duomo di Ostuni – miejska katedra wybudowana w XV wieku.

Włosi są mistrzami wynajdywania, każdego placyku czy chodnika na miejsca, gdzie możecie przysiąść i odpocząć. Warto znaleźć sobie taki zakątek i w spokoju chłonąć klimat tego miejsca.

Jak wspomnieliśmy na początku, jeżeli nie lubicie chodzić, albo zwyczajnie nie możecie z przyczyn zdrowotnych to możecie skorzystać z charakterystycznego transportu lokalnego. Znajdziecie je m.in. na Placu Wolności, skąd mieliście zacząć zwiedzanie.

Nie wiem czy wiecie, że w Ostuni znajdują się jedne z najbardziej instagramowych drzwi we Włoszech, a może i nie tylko. Znajdują się w dość niepozornym miejscu, ale jeżeli będziecie kierować się na taras widokowy na wzgórzu to na pewno je znajdziecie.

Ostuni zwiedzicie w jeden dzień. Ale prawdę mówiąc warto tutaj się zatrzymać z noclegiem. Wieczorem miasto tętni życiem, a Wy spokojnie możecie usiąść na np. Piazza della Liberta i delektować się lokalnym winem i jedzeniem.

Nie mieliśmy okazji tutaj nocować więc nic na ten temat nie możemy napisać. Ale jeżeli masz ciekawe informacje na temat tego miejsca to będziemy wdzięczni jeżeli podzielisz się nimi w komentarzach poniżej ??????

Jeżeli szukasz więcej informacji o Ostuni to polecamy przeczytać ten artykuł.

Tradycyjnie zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć zrobionych podczas naszego pobytu w Ostuni ??

« z 2 »

Dodaj komentarz