Alberobello – miasteczko trulli

Alberobello trulli

Alberobello leży w regionie Apulia nad Morzem Adriatyckim w prowincji Bari. To zarówno miasteczko i gmina.

Apulia mapa

Region ten słynie z unikatowych domków nazwanych trulli, które są okrągłe i mają stożkowate dachy z kamienia. Ich wygląd zawdzięczamy prawu podatkowemu, które obowiązywało w minionych czasach. Mieszkańcy byli obciążani podatkiem tylko za trwałe i solidne domy, a do takich nie zaliczano trulli. Nic więc dziwnego, że stały się bardzo popularne.

Alberobello trulli

Alberobello swoją nazwę zawdzięcza nie samemu wyglądowi, który jest naprawdę bello, a zupełnie czemu innemu. Nazwa pochodzi od albero drzewo i bello piękne czyli piękne drzewo. A odniesienie to ma do wydarzeń z historii. Mieszkańcy tego miasteczka byli zobowiązani do wytwarzania dla swojego władcy broni z drewna pochodzącego z miejscowych lasów.

Jeżeli podróżujecie tak jak my samochodem to spokojnie możecie zaparkować auto na jednym z parkingów zlokalizowanych przy Via Indipendenza. Jeżeli droga będzie zamknięta od ronda co czasami się zdarza to duży parking znajdziecie też przy Via M. Viterbo. Z każdego miejsca jest blisko więc nie martwcie się o odległości 😉

Alberobello

Po miasteczku należy zwyczajnie się przejść, żeby poczuć klimat tego miejsca. Dajcie sobie trochę czasu bo to jedno z tych miejsc, gdzie nie wolno się śpieszyć i trzeba zwyczajnie chłonąć miejsce. To moja ulubiona wersja zwiedzania 😀

Proponujemy trasę na lewo od głównego punktu jakim jest Largo Martellotta. Wspinając się wąskimi uliczkami zrobicie kółeczko i przecinając plac przechodzimy na drugą stronę udając się w kierunku Chiesa Matrice Basilica minore Pontificia Santuario Parrocchia SS.Medici Cosma e Damiano położonego na wzgórzu. Widać tutaj sporą różnicę w wyglądzie miasteczka. Schodząc ze wzgórza Corso Vittorio Emanuele dochodzimy do placu na którym znajdują się charakterystyczne parasole z drzew. Na placu tym znajduje się też informacja i posterunek policji. Przechodząc przez plac odbijamy lekko w lewo i wchodzimy do części, która niesamowicie obfitują w cudowne domki trulli.

Alberobello parasole z drzew

W ten sposób obchodzimy w zasadzie całą najważniejszą część. Z pewnością każdy z Was znajdzie dla siebie ciekawe miejsca.

W każdy czwartek w Alberobello odbywa się targ. Zarówno dolny jak i górny plac oraz wszystkie główne ulice o których wcześniej wspominaliśmy zastawione są straganami. Ale uwaga… niestety ku naszemu zaskoczeniu nie znaleźliśmy ani jednego straganu z jedzeniem czy ogólnie lokalnymi produktami gastronomicznymi. To było bardzo niemiłe zaskoczenie tym bardziej, że liczyliśmy na tradycyjne zakupy takie jak udało nam się zrobić np. na Majorce.

Alberobello targ

Dajcie znać w komentarzach gdzie Waszym zdaniem warto się zapuścić jeszcze w tym pięknym miejscu.

Dodaj komentarz